X

بیمه های اتومبیل سامان

بیمه بدنه اتومبیل سامان

بیمه بدنه خودرو هزینه‌های ناشی از خسارت‌های واردشده به خودرو را جبران می‌کند. خرید این بیمه برخلاف بیمه شخص ثالث اختیاری است. بیمه بدنه دو نوع پوشش اصلی و پوشش اضافی را ارائه می‌کند. پوشش‌های اصلی خطرات حادثه، آتش‌سوزی و سرقت کلی خودرو را تحت پوشش قرار می‌دهد. برای برخورداری از خدمات دیگر باید پوشش‌های اضافی بیمه بدنه خودرو را خریداری کرد.

پوشش‌های اصلی بیمه بدنه سامان

 

 • انواع حادثه و تصادف با جسم ثابت، جسم متحرک یا خودروی دیگر
 • واژگونی، سقوط، صاعقه، انفجار و آتش‌سوزی
 • سرقت کلی خودرو
 • خسارتی که در روند نجات یا انتقال خودروی خسارت‌دیده به آن وارد شود
 • در صورت بروز خسارت باطری و لاستیک‌های خودرو در اثر هر یک از خطرات بیمه‌شده تا 50 درصد قیمت نو قابل پرداخت است
 • خسارتی که بیمه‌گذار مقصر حادثه نباشد

 

پوشش‌های اضافی بیمه بدنه سامان

پوشش‌های اضافی فقط به خودروهای سواری ارائه می‌شود که بنا به تعریف اداره راهنمایی و رانندگی خودرویی است که حداکثر دارای 6 سرنشین با راننده باشد.

سرقت در جای قطعات اصلی و اضافی

لازم به توضیح است که قطعات اصلی خودرو قطعاتی هستند که کارخانه سازنده هنگام ساخت خودرو آنها را به صورت فابریک روی خودرو نصب کرده است و قطعات اضافی قطعاتی هستند که مالک خودرو روی آن نصب کرده و در پروسه تولید توسط کارخانه برای خودرو طراحی و نصب نشده باشد. پس از گزارش کارشناس و ثبت قطعات اصلی و اضافی و ارزش آنها، بیمه‌گر برای رادیوپخش، رینگ و لاستیک غیرفابریک حداکثر 6 درصد ارزش خودرو به تفکیک هر کدام 2 درصد و سایر قطعات 14 درصد ارزش خودرو را تحت پوشش قرار می‌دهد. لوازم تزئینی و لوکس و لوازم اضافی نظیر رادیوپخش کشویی غیرفابریک، باربند اسکی، پرده و روکش صندلی تحت پوشش‌های بیمه بدنه قرار نمی‌گیرند. نرخ پوشش اضافی سرقت در جای قطعات 8.1 درصد از 20 درصد سرمایه بیمه‌شده است. بر اساس شرایط سرقت قطعات، تعهد بیمه‌گر برای سرقت قطعات اصلی و لوازم منصوب با پرداخت خسارت به اتمام می‌رسد و خودرو دیگر تحت پوشش بیمه قرار ندارد مگر در موارد استثنا و برای بیمه‌گذاران دارای حسن سابقه که با بازدید کارشناس از خودرو و ارزش‌گذاری لوازم منصوب جدید و دریافت حق بیمه تعلق می‌گیرد. حق بیمه دریافتی در زمان صدور الحاقیه باید از شروع بیمه‌نامه لحاظ و محاسبه شود. در صورت سرقت در جای قطعات و لوازم خودرو، حداكثر تعهد شرکت بیمه ارزش بيمه‌شده قطعات و لوازم با قيمت روز آنها (هر كدام كمتر باشد) است. از مبلغ خسارت تعيين‌شده، 20 درصد به عنوان فرانشيز كسر می‌شود. در صورت سرقت در جای قطعات و لوازم خودرو، بيمه‌گذار باید مدارك کافی از جمله گزارش نیروی انتظامی که سرقت خودرو را تایید می‌کند تهيه کرده و به بيمه‌گر ارائه کند. اگر دزدی قطعات و لوازم با دزدی خودرو صورت گرفته باشد، در پرداخت خسارت شرايط بيمه‌نامه بدنه لحاظ خواهد شد.

شکست شیشه به تنهایی

با این پوشش اضافی شکست شیشه به هر علتی که باشد (تغییر دما یا متراکم شدن هوای داخل خودرو یا...) تحت پوشش قرار می‌گیرد. تمام وسایل نقلیه با پرداخت 5 درصد حق بیمه پایه مربوط به خطرات اصلی تحت این پوشش قرار می‌گیرند. فرانشیز این پوشش اضافی 20 درصد تعیین شده است. اگر شکست شیشه با خسارت‌های دیگری همراه باشد، شرایط بیمه‌نامه بدنه در پرداخت خسارت لحاظ خواهد شد.

خطرات ناشی از بلایای طبیعی

خسارت‌های ناشی از بلایای طبیعی نظیر زلزله، سیل، طوفان، تگرگ و... با این پوشش جبران می‌شود. نرخ این پوشش 5 درصد حق بیمه پایه مربوط به خطرات اصلی است.

خسارت ناشی از اسید و مواد شیمیایی

خسارت‌های ناشی از پاشیدن مواد اسیدی، رنگ یا مواد شیمیایی به هر علتی که باشد را تحت پوشش قرار می‌دهد. انواع خودرو را می‌توان با پرداخت 5 درصد حق بیمه پایه مربوط به خطرات اصلی تحت پوشش خسارت ناشی از اسید و مواد شیمیایی قرار داد.

هزینه ایاب و ذهاب

اگر خودرو به دلیل بروز حادثه قابل استفاده نباشد و در یک بازه زمانی برای تعمیر در تعمیرگاه قرار داشته باشد، روزانه مبلغی به عنوان هزینه ایاب و ذهاب به بیمه‌گذار پرداخت می‌شود. نرخ این پوشش نیز 5 درصد حق بیمه پایه مربوط به خطرات اصلی است. مدت زمان پرداخت هزینه در این پوشش حداکثر 30 روز است. زمان توقف خودرو در تعمیرگاه زمانی است که تعمیر و بازسازی خودرو در آن انجام شده است. این بازه زمانی را کارشناس شرکت بیمه تعیین می‌کند.

نوسانات قیمت

پرداخت خسارت در بیمه‌نامه بدنه بر اساس ارزش واقعی خودرو در زمان خرید بیمه‌نامه صورت می‌گیرد. اگر ارزش خودروی بیمه‌گذار در مدت بیمه افزایش یافته باشد و از قیمت مندرج در بیمه‌نامه بیشتر شده باشد، با استفاده از پوشش نوسانات قیمت می‌توان خسارت خودرو را به ارزش روز آن از بیمه‌گر دریافت کرد.

حذف فرانشیز خسارت اول

فرانشیز بخشی از هزینه خسارت واردشده است که پرداخت آن بر عهده بیمه‌گذار است. با خرید پوشش حذف فرانشیز خسارت اول، بیمه‌گر اولین خسارت واردشده به خودرو را به طور کامل به بیمه‌گذار پرداخت می‌کند. این پوشش تنها برای خودروهای سواری ارائه می‌شود. فرانشیز خسارت‌های بعدی واردشده به خودرو طبق روال عادی از 10 درصد به بعد محاسبه می‌شود. در صورت خرید این پوشش، فرانشیز پوشش‌های اضافی نیز حذف می‌شود. باید توجه داشت پوشش حذف فرانشیز خسارت اول شامل حادثه سرقت کلی و خسارت کلی نمی‌شود. پوشش حوادث شخصی: با خرید این پوشش، بیمه‌گر در برابر بیمه‌گذار متعهد می‌شود که در صورت وقوع هر یک از حوادث مشمول بیمه، خسارت نقص عضو و ازکارافتادگی یا فوت را پرداخت کند.

خسارت‌هایی که تحت پوشش بیمه بدنه سامان قرار ندارد

 

 • جنگ، شورش، اعتصاب، حمله، سیل، زلزله، آتشفشان و در کل خطرات بیمه‌ناپذیر
 • خسارت‌های عمدی توسط بیمه‌گذار، ذی‌نفع یا راننده خودرو
 • خسارت‌های مربوط به میخ کشیدگی یا خط کشیدگی بدنه خودرو
 • آسیب وارد شده به لاستیک یا شکست شیشه به تنهایی در صورتی که پوشش آن خریداری نشده باشد

 

‌ خسارت‌های مستقیم یا غیرمستقیم به دلیل انفجارهای هسته‌ای

 

 • رانندگی‌ بدون گواهینامه، گواهینامه باطل‌شده، گواهینامه غیرمرتبط با وسیله نقلیه مانند راندن خودرو با گواهینامه موتور
 • کاهش قیمت وسیله نقلیه در اثر حادثه یا آتش‌سوزی
 • خسارت ناشی از تعقیب و گریز از پلیس و توقیف و مصادره خودرو توسط مراجع قضایی
 • عدم هوشیاری در اثر استفاده از مشروبات الکلی، مواد روان‌گردان یا مخدرها
 • خسارت ناشی از بکسل کردن وسیله نقلیه دیگر
 • خسارت ناشی از حمل مواد منفجره، قابل احتراق و اسید
 • خسارت ناشی از آموزش رانندگی، آزمایش سرعت یا مسابقات اتومبیل‌رانی
 • خسارت ناشی از سرقت قطعات و لوازم خودرو پس از وقوع حادثه
 • خسارت دستگاه‌های الکتریکی و الکترونیکی خودرو که ناشی از خرابی و نقص در کارکرد آنها باشد
 • حمل بار بیشتر از حد مجاز

 

محاسبه بیمه بدنه سامان

عواملی مانند پوشش‌های اضافی بیمه بدنه، ویژگی‌های خودرو و تخفیف بیمه بدنه در محاسبه بیمه بدنه تاثیرگذار هستند. بدیهی است هر چه پوشش‌های اضافی بیشتری برای خودرو در نظر گرفته شود، قیمت بیمه بدنه افزایش خواهد یافت. ارزش خودرو، نوع خودرو، سال ساخت خودرو و کاربری خودرو به طور مستقیم بر قیمت بیمه بدنه تاثیر می‌گذارند. تخفیف‌های درنظرگرفته‌شده مانند تخفیف خودروی صفر کیلومتر، تخفیف عدم خسارت، تخفیف خرید نقدی، تخفیف ارزش خودرو و... باعث کاهش قیمت بیمه‌نامه بدنه خواهد شد.

بیمه شخص ثالث مسئولیت راننده را در برابر اشخاص ثالث بر عهده می‌گیرد. منظور از شخص ثالث تمام اشخاصی به جز راننده مسبب حادثه است که در اثر حوادث وسایل نقلیه موتوری زمینی چه در داخل وسیله نقلیه یا خارج از آن دچار ضرر و زیان بدنی و مالی می‌شوند.

خسارت‌های تحت پوشش بیمه شخص ثالث سامان

 

 • تصادف، تصادم، سقوط، واژگونی، آتش‌سوزی یا انفجار وسایل نقلیه
 • خسارت‌هایی ‌که از محمولات وسیله نقلیه به اشخاص ثالث وارد می‌شود.
 • پرداخت غرامت فوت و نقص عضو دائم و موقت اشخاص ثالث شامل دیه و ارش (دیه نقص عضو موقت ‌که توسط قاضی تعیین می‌شود)
 • جبران هزینه‌های درمانی ناشی از مصدومیت اشخاص ثالث در تصادفات رانندگی؛ چنانچه مشمول قانون دیگری نباشد.
 • ‌جبران خسارت‌های مالی وارد به اشخاص ثالث

 

خسارت‌هایی که تحت پوشش بیمه شخص ثالث سامان قرار ندارد

• خسارت‌های وارده به وسایل نقلیه مسبب حادثه

 

 • خسارت‌های وارده به محمولات ‌وسایل نقلیه مورد بیمه
 • خسارت‌های مستقیم یا غیرمستقیم ناشی از تشعشعات اتمی و رادیوا‌کتیو
 • خسارت‌های ناشی از محکومیت جزایی و پرداخت جرایم
 • خسارت‌های ناشی از حوادثی ‌که در خارج از ‌کشور اتفاق می‌افتد؛ مگر اینکه توافقی بین بیمه‌گر و بیمه‌گذار در این موضوع شده باشد.

 

اگر بیمه‌نامه شخص ثالث مفقود شود، بیمه‌نامه المثنی صادر نمی‌شود و بیمه‌گر تنها گواهی مفقودی بیمه‌نامه را صادر می‌کند و در زمان تمدید بیمه‌نامه سابقه تخفیفی بیمه‌نامه قبلی در دوره جدید در نظر گرفته نمی‌شود. بنابراین در نگهداری اصل بیمه‌نامه شخص ثالث باید دقت زیادی داشت.

تخفیف عدم خسارت

اگر هیچ خسارتی از سوی بیمه‌گر پرداخت نشده باشد هنگام تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث، بیمه‌گذار از تخفیف عدم خسارت بهره‌مند می‌شود. در این حالت بیمه‌گذار می‌تواند به تعداد سال‌هایی که از بیمه شخص ثالث استفاده نکرده باشد از تخفیف عدم خسارت بهره‌مند شود. بنابراین در زمان تمدید بیمه‌نامه تخفیف تعداد سال‌های عدم خسارت بر حق بیمه پرداختی جدید اعمال می‌شود و مبلغ کل کاهش می‌یابد. نکته قابل توجه این است که با افزایش تعداد سال‌های عدم خسارت درصد تخفیف بیمه شخص ثالث افزایش پیدا می‌کند. بر اساس قانون جدید، تخفیف بیمه شخص ثالث به جای 8 سال به مدت 15 سال اعمال می‌شود. میزان تخفیف عدم خسارت بر اساس قانون جدید را در جدول زیر ببینید:

تخفیف عدم خسارت

سال اول (سال دوم بیمه) 5 درصد
سال دوم (سال سوم بیمه) 10 درصد
سال سوم (سال چهارم بیمه) 15 درصد
سال چهارم (سال پنجم بیمه) 20 درصد
سال پنجم (سال ششم بیمه) 25 درصد
سال ششم (سال هفتم بیمه) 30 درصد
سال هفتم (سال هشتم بیمه) 35 درصد
سال هشتم (سال نهم بیمه) 40 درصد
سال نهم (سال دهم بیمه) 45 درصد
سال دهم (سال یازدهم بیمه) 50 درصد
سال یازدهم (سال دوازدهم بیمه) 55 درصد
سال دوازدهم (سال سیزدهم بیمه) 60 درصد
سال سیزدهم (سال چهاردهم بیمه) 65 درصد
سال چهاردهم (سال پانزدهم بیمه) 70 درصد

 

 قانون جدید بیمه شخص ثالث تغییراتی داشته و کاهش تخفیف در آن به صورت پلکانی است و در صورت بروز خسارت تمام تخفیف‌های بیمه‌گذار از بین نمی‌رود. در قانون قبلی این بیمه با بروز اولین خسارت و استفاده از بیمه‌نامه تخفیف سال‌های قبل کاملا از بین می‌رفت.

مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث سامان

خسارت‌های واردشده به دو دسته خسارت‌های مالی و خسارت‌های جانی تقسیم می‌شوند. خسارت‌های مالی شامل خسارت‌های مالی واردشده به خودرو یا اموال افراد ضرردیده به جز راننده مسبب حادثه است. دریافت خسارت‌های مالی بدون گزارش نیروی انتظامی با مدارک زیر امکان‌پذیر است:

 

 • تکمیل فرم قبول تقصیر از سوی مقصر و زیان‌دیده
 • ارائه اصل و کپی کارت خودرو هر دو طرف
 • ارائه اصل و کپی گواهینامه رانندگی مقصر و زيان‌ديده
 • ارائه بيمه‌نامه شخص ثالث مقصر و زيان‌ديده
 • بازديد کارشناس ارزیاب بیمه از هر دو وسیله نقلیه به صورت هم‌زمان

 

برای دریافت خسارت‌های مالی با گزارش نیروی انتظامی باید تمامی مدارک گفته‌شده به همراه اصل کروکی پلیس به بیمه‌گر ارائه شود. پرداخت خسارت در صورت برهم خوردن صحنه تصادف یا نداشتن کروکی فقط تا سقف 500 هزار ریال است. بیمه‌نامه شخص ثالث سامان خسارت مالی بدون کروکی را تا سقف 2.5 درصد خسارت‌های جانی پرداخت می‌کند. اگر تصادف منجر به جراحت شده باشد یا اینکه خسارت به اموال دولتی نظیر تیر چراغ برق، گاردریل، درخت و... وارد شده باشد، حضور مقصر حادثه الزامی است. خسارت‌های جانی شامل غرامت فوت، نقص عضو و هزینه‌های درمانی افراد آسیب‌دیده در تصادفات رانندگی است. در پوشش جانی سقف پرداخت هزینه‌ها بر اساس مبلغ دیه در ماه‌های حرام تعیین می‌شود. محرم، رجب، ذی‌القعده و ذی‌الحجه ماه‌های حرام هستند. مبلغ دیه را هر سال بیمه مرکزی تعیین و اعلام می‌کند. سقف پوشش جانی معادل مبلغ دیه در ماه‌های حرام و حداقل پوشش مالی به میزان یک چهلم مبلغ دیه ماه حرام در نظر گرفته شده است. برای دریافت خسارت‌های جانی شامل دیه و هزینه‌های پزشکی باید این مدارک را ارائه کرد:

 

 • گزارش برابر اصل‌شده کارشناس تصادف با پاسگاه انتظامی محل وقوع تصادف
 • اوراق بازجویی برابر اصل‌شده مقصر و تمام زيان‌ديده‌ها و يا ورثه متوفی
 • گواهی برابر اصل‌شده پزشکی قانونی در مورد مجروحان یا گزارش معاينه جسد
 • گواهی برابر اصل‌شده دفن يا خلاصه فوت افراد متوفی
 • فتوکپی برابر با اصل‌‎شده تمام صفحات شناسنامه‌های افراد متوفی
 • فتوکپی برابر با اصل‌شده برگ انحصار وراثت
 • رای قطعی دادگاه

 

بیمه‌گذار با اعلام خسارت به شرکت بیمه و تشکیل پرونده، در صورت کامل بودن مدارک حواله خسارت صادر می‌شود. این حواله جهت واریز به حساب بیمه‌گذار به اداره مالی ارسال می‌شود. پس از تشکیل پرونده برای پرونده‌های شهر تهران بازه زمانی از زمان اعلام خسارت تا صدور حواله 3 روز به طول می‌انجامد. این بازه زمانی برای پرونده‌های استان تهران 4 روز است.

بیمه حوادث راننده

بيمه‌هاي اصلي اتومبيل، بيمه بدنه و بيمه شخص ثالث هستند؛ با وجود اين دو بيمه، كليه خطراتي كه براي اتومبيل بيمه‌شده، سرنشينان داخل آن و افراد و اشياي خارج از آن اتفاق مي‌افتد قابل پوشش است. پوشش بيمه حوادث راننده فقط برای جبران خسارتهای جانی (نقص عضو و فوت) وارد به راننده اتومبيل مسبب حادثه که به لحاظ قانونی، شخص ثالث تلقی نمی‌شود را تحت پوشش قرار می دهد.
در بيمه شخص ثالث، راننده مسبب حادثه شخص ثالث محسوب نمی شود و در صورت بروز حادثه از محل بیمه نامه شخص ثالث غرامت دریافت نمی کند.
در صورت بروز حوادث تحت پوشش بيمه، راننده  اتومبيل مسبب حادثه می تواند غرامت و هزينه‌هاي پزشكي خود را دريافت كند از طريق اين بيمه هزينه هاي ياد شده تا سقف مشخص یعنی میزان تعهد بیمه نامه در صورتیکه مشمول قانون دیگری نباشد به وي پرداخت خواهد شد.

خطرات مورد تعهد

چنانچه راننده وسيله نقليه مسبب حادثه بيمه شده در اثر حادثه جان خود را از دست داده یا مصدوم و مجروح گردد، بیمه‌گر مبلغی به عنوان غرامت به بازماندگان بیمه شده (در صورت فوت )یا خود وی می‌پردازد. حداقل تعهد بیمه گر در این بیمه نامه معادل دیه ریالی یک مرد مسلمان می باشد.
نکته: بیمه‌گذار متعهد است هرگونه تغییر در مشخصات وسیله نقلیه مذکور در بیمه نامه یا انتقال آن را ظرف 5 روز به بیمه‌گر اطلاع دهد. پوشش های این قرارداد شامل حوادثی است که در محدوده جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران رخ دهد و تعمیم آن به حوادث خارج از کشور مشروط به توافق خاص بیمه گر است .

خطرات خارج از تعهد بیمه حوادث راننده


خطرات زير در بيمه حوادث سرنشين تحت پوشش بيمه نيست:

 • آتش سوزي در اثر سوختگيري اتومبيل
 • به کار بردن وسيله نقليه در مسابقات شرط بندي و آزمايشهاي فني و رانندگي
 • خسارتهاي ناشي از خطرات اجتناب ناپذير نظير سيل، زلزله، جنگ، انقلاب و غيره
 • تشعشعات هسته اي و راديواكتيو
 • غرامت راننده درصورتی قابل پرداخت است که راننده دارای گواهی‌نامه مجاز رانندگی وسیله نقلیه مذکور در بیمه‌نامه بوده و در حین وقوع حادثه مست نباشد.

در تمام بیمه نامه های اتومبیل وجود بیمه و آثار مرتبط با آن تعهد بیمه گر از ساعت 24 روز پرداخت حق بیمه است .


مدارك لازم جهت دريافت خسارت در بيمه حوادث راننده

 • گزارش مربوط به شرح حادثه از جمله تاريخ، محل حادثه، چگونگي حادثه، نوع حادثه و … كه به امضاء مقامات انتظامي رسيده باشد.
 • گواهي پزشك معالج و يا بيمارستان مبني بر تاريخ شروع و خاتمه معالجه و هزينه هاي پرداخت شده، ضمناَ در صورت فوت بيمه شده علاوه بر مدارك ذكر شده در بند 1 و 2 مدارك زير نيز لازم است.
 • گواهي پزشك معالج يا پزشكي قانوني، شامل تاريخ و علت حادثه در صورت فوت راننده
 • گواهي فوت صادره از طرف اداره ثبت احوال يا گواهي دفن
 • رونوشت گواهي شدة ‌شناسنامه هر يك از وراث قانوني در دو نسخه
 • گواهي انحصار وراثت در صورت نقص عضو علاوه بر مدارك ذكر شده در بند 1 و 2، مدارك زير نيز بايد ضميمه شود:
 • گواهي پزشك معالج و پزشك معتمد بيمه‌گر مبني بر تعيين ميزان نقص عضو
 • رونوشت گواهي شدة شناسنامه مصدوم در دو نسخه
 • گواهینامه راننده مسبب حادثه
 • شناسنامه مالکیت خودرو و بیمه نامه مربوطه
نشانی :
پاسداران خیابان دولت بین چهاراه قنات و کاوه پلاک 299 طبقه 5 واحد 19
 
تلفن تماس :
تلفن : 22792097 و  22792235 
فکس : 22590542
خط مجازی: 09196543243
 
ایمیل :
info@saman6150.com

a.taheri@samaninsurance.ir
 
ساعات کاری :
شنبه تا چهارشنبه: ساعت 9 الی 17:30
پنجشنبه: 9الی 13:00
جمعه ها نمایندگی تعطیل می باشد.