X
منظور از دوره انتظار بیمه تکمیلی درمان چیست
/ دسته ها: اخبار و مقالات

منظور از دوره انتظار بیمه تکمیلی درمان چیست

منظور از دوره انتظار بیمه تکمیلی درمان چیست؟

حتما شنیده‌اید که هر کسی بیمه تکمیلی دارد از خدمات و پوشش‌های بهتر و بیشتری هم برخوردار می‌شود. به همین خاطر است که بسیاری از بیمه‌شدگان تامین اجتماعی و دیگر نهادهای ارائه‌دهنده بیمه‌های پایه به فکر خرید بیمه‌نامه تکمیلی هستند. اگر شما هم جزء این گروه از افراد هستید و تصمیم گرفته‌اید که بیمه تکمیلی درمان بخرید، یک سری اصطلاحات و قوانین وجود دارد که قبل از خرید باید با آنها آشنا شوید. یکی از این اصطلاحات دوره انتظار بیمه تکمیلی درمان است. در این مقاله به شما توضیح می‌دهیم که معنی این اصطلاح چیست و چه زمانی کاربرد پیدا می‌کند؟

دوره انتظار بیمه تکمیلی درمان چیست؟

دفترچه بیمه‌ای که همه ما آن را به عنوان نجات‌دهنده می‌شناسیم در برخی از موارد و برای استفاده از برخی خدمات درمانی، چیزی به جزء چند برگ کاغذ نیست. در واقع بسیاری از مراکز درمانی و حتی پزشکانی که در مطب‌های خصوصی فعالیت می‌کنند، برای پوشش کامل درمانی، این دفترچه را نمی‎پذیرند. اینجاست که اهمیت خرید بیمه تکمیلی احساس می‌شود. بیمه تکمیلی همانطور که از نامش پیداست، مکمل بیمه‌های پایه است. یعنی هزینه‌های درمانی که جزء پوشش‌ بیمه‌های پایه نیستند را می‌توانید با خرید این بیمه‌نام جبران کنید. اما استفاده از پوشش‌های این بیمه نیازمند طی شدن یک دوره است که به آن دوره انتظار بیمه تکمیلی درمان گفته می‌شود.

با وجود این شرط، فرد بیمه شده نمی‌تواند بلافاصله بعد از خرید بیمه‌نامه اقدام به استفاده از برخی پوشش‌های بیمه تکمیلی کند. هدف از اجرای چنین قانونی حفظ تعادل و جلوگیری از ضایع شدن حقوق سایر بیمه‌شدگان است. پس اگر تازه بیمه تکمیلی خریده‌اید به این نکته توجه داشته باشید که برای استفاده از برخی خدمات درمانی، باید مدتی صبر کنید. به عنوان مثال اگر به قصد استفاده از پوشش زایمان سزارین می‌خواهید برای خودتان یا همسرتان بیمه‌تکمیلی بخرید، باید این کار را چند ماه قبل از زایمان انجام دهید. بنابراین طبق یک تعریف ساده‌تر، دوره انتظار بیمه تکمیلی درمان فاصله زمانی بین خرید بیمه‌نامه و زمانی است که می‌توانید از درمان مورد نظر تحت پوشش بیمه استفاده کنید.

دوره انتظار بیمه تکمیلی درمان چطور تعیین می‌شود؟

برای تعیین این دوره، شرکت‌های بیمه عوامل مختلفی نظیر سابقه سلامت بیمه‌شده، شرایط افراد و قوانین داخلی شرکت را لحاظ می‌کنند. بنابراین دوره انتظار بیمه تکمیلی درمان در شرکت‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال دوره انتظار برای استفاده از پوشش زایمان در بیمه تکمیلی درمان ، بین 3 الی 12 ماه متغیر است و به شرکت بیمه، انفرادی یا گروهی بودن بیمه تکمیلی و نوع پوشش بیمه بستگی دارد.

حال سوال اینجاست که چرا با وجود اینکه بیمه‌شده در طول این مدت حق بیمه خود را پرداخته کرده نمی‌تواند از پوشش مورد نظر که عموما نیز هزینه‌های سنگینی دارد استفاده کند؟ این موضوع به لزوم اجرای این قانون باز می‌گردد. اجرای درست قانونی که مربوط به دوره انتظار بیمه تکمیلی درمان است موجب جلوگیری از سوء استفاده برخی از افراد و تضییع شدن حقوق بیمه‌شدگان دیگر می‌شود. شرکت‌های بیمه با ارائه این طرح سعی می‌کنند علاوه بر ایجاد تعادل در پوشش‌های درمانی خود، از حق مشتریان نیز دفاع کنند. بنابراین این قانون لزوما به خودی خود چیز بدی نیست.

دوره انتظار در بیمه تکمیلی سامان

همانطور که گفتیم دوره انتظار مدت زمانی است که بیمه‌گر در طی آن تعهدی به بیمه‌شده ندارد. دوره انتظار در بیمه تکمیلی سامان برای بیماری‌ها و شرایط مختلف به شرح زیر می‌باشد:

  • دوره انتظار برای زایمان ۹ ماه است.
  • دوره انتظار برای درمان بیماری‌های مزمنی مانند کاتاراکت، استرابیسم، پولیپ و انحراف بینی ۳ ماه است.
  • دوره انتظار برای جراحی سینوس، لوزه، جراحی آنژیوپلاستی قلب، جراحی قلب باز، نارسایی‌های مزمن کلیوی 3 ماه است.
  • دوره انتظار برای دیسک ستون فقرات، پروستات، واریکوسل، میومکتومی و هیسترکتومی، سیستوسل، رکتوسل، آنتروسل نیز 3 ماه است.

البته بیمه سامان در شرایط اضطراری که مداخله پزشکی برای نجات جان بیمار ضروری و اورژانسی است، این دوره انتظار را اعمال نمی‌کند.

مطلب قبلی افزایش احساس امنیت با تکیه بر بیمه
مطلب بعدی آشنایی با انواع بیمه مهندسی
Print
37 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نشانی :
پاسداران خیابان دولت بین چهاراه قنات و کاوه پلاک 299 طبقه 5 واحد 19
 
تلفن تماس :
تلفن : 22792097 و  22792235 
فکس : 22590542
خط مجازی: 09196543243
 
ایمیل :
info@saman6150.com

a.taheri@samaninsurance.ir
 
ساعات کاری :
شنبه تا چهارشنبه: ساعت 9 الی 17:30
پنجشنبه: 9الی 13:00
جمعه ها نمایندگی تعطیل می باشد.