X
آشنایی با انواع بیمه مهندسی
/ دسته ها: اخبار و مقالات

آشنایی با انواع بیمه مهندسی

آشنایی با انواع بیمه مهندسی و خطرات تحت پوشش این بیمه‌نامه

احتمال وقوع آسیب‌های ناشی از خطای انسانی و بلایای طبیعی، در همه جنبه‌های زندگی انسان وجود دارد و پروژه‎های مهندسی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. بنابراین شرکت‌های بیمه، مانند گذشته، طی چند سال اخیر نیز دست به کار شده و بیمه‌نامه‌ای را تحت عنوان بیمه مهندسی برای جبران خسارات این چنینی به بازار عرضه کرده‌اند.

بیمه مهندسی به بیمه‌ای اطلاق می‌شود که خسارات ناشی از خطرات پروژه‌های در حال اجرا، پروژه‌های نصب و حوادث مربوط به ماشین‌آلات و تجهیزات در پروژه‌های مهندسی را پوشش می‌دهد. جهت آشنایی با این بیمه‌نامه و خسارات و خطرات تحت پوشش آن، با ما همراه شوید.

تعریف بیمه مهندسی

صنعت مهندسی به دلایل مختلفی از اهمیت بسزایی برخوردار است. این صنعت جدا از اینکه یک بخش بسیار تخصصی است، علی رغم نوسانات، چالش‌ها و کندی‌هایی که در سال‌های اخیر بر آن تأثیر گذاشته‌اند، یک عامل مهم اقتصادی محسوب می‌شود. از دیدگاه کاهش ریسک، توجه به این نکته ضروری است که نگرانی‌های مختلفی در مورد میزان ریسک و مسئولیت در این صنعت وجود دارد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که بیمه مهندسی یک راه‌حل مناسب برای کاهش این ریسک است.

به طور خلاصه، بیمه مهندسی به پوشش‌های اساسی اشاره دارد که از جنبه اقتصادی پروژه‌ها در برابر خطرات ناشی از نصب ماشین‌آلات و اجرای قرارداد محافظت می‌کند. این بیمه‌نامه شامل جبران انواع مختلفی از خساراتی می‌شود که در جریان پروژه‌های ساخت و ساز، پروژه‌های نصب و همچنین موارد تأثیرگذار بر ماشین‌آلات و تجهیزات رخ می‌دهند.

تاریخچه شکل‌گیری و صدور اولین بیمه‌نامه مهندسی

تاریخچه شکل‌گیری این نوع بیمه به اواسط قرن نوزدهم در انگلستان و زمانی که استفاده از دیگ‌های بخار متداول بوده و متعاقبا حوادث مکرری نیز در این صنعت رخ می‌داد باز می‌گردد. در آن زمان، نهادی به نام سازمان استفاده‌کنندگان از دیگ‌های بخار توسط گروهی از استفاده‌کنندگان دیگ‌های بخار در شهر منچستر انگلستان تشکیل شد. این نهاد بعدها شرکت بیمه‌ای به نام دیگ بخار تاسیس کرد که اولین بیمه‌نامه مهندسی را در سال 1858 میلادی صادر نمود.

حدود 50 سال بعد از فعالیت این شرکت، چندین شرکت در آلمان نیز اقدام به ارائه بیمه مهندسی کردند. اما سابقه فروش بیمه‌نامه مهندسی در ایران به اوایل دهه 40 شمسی باز می‌گردد. در آن زمان شرکت آلمانی به نام مونیخ ری بیمه‌های مهندسی برای پروژه‌های ایرانی صادر می‌کرد.

انواع بیمه مهندسی

بیمه‌های مهندسی را بر اساس مرحله‌ای که پروژه در آن واقع شده می‌توان به دو دسته زیر تقسیم کرد:

بیمه‌‌‌نامه‌های مربوط به دوره احداث (Construction) که شامل موارد زیر می‌شوند:
 • بیمه تمام خطر نصب (EAR)
 • بیمه تمام خطر پیمانکاران (CAR)
بیمه‌‌نامه‌های مربوط به دوره بهره‌‌برداری (Operation) که شامل موارد زیر می‌شوند:
 • بیمه تجهیزات و ماشین‌آلات پیمانکاران (CPM)
 • بیمه خطرات سازه‌های تکمیل شده ساختمانی (CECR)
 • بیمه شکست ماشین‌آلات (MB)
 • بیمه عدم‌‌النفع ناشی از شکست ماشین‌آلات (MLOP)
 • بیمه تجهیزات الکترونیک (EE)
 • بیمه فساد کالا در سردخانه (DOS)
 • بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان (LDB)

بیمه تمام خطر نصب و موارد تحت پوشش آن

همانطور که از نام این بیمه‌نامه مشخص است، تمام خطرات مربوط به نصب‌ ماشين‌‌آلات‌ صنعتی، كارخانه‌ها و همچنين‌ ساخت‌ اسكلت‌های فلزی ساختمان‌های بلند را پوشش می‌دهد. پروژه‌های ساخت کارخانه‌هایی که تجهیزات نصب شده در آنها بیش از مصالحی که برای ساخت بنا مورد استفاده قرار گرفته‌اند ارزش دارد، معمولا از این پوشش بیمه‌ای استفاده می‌کنند.

جالب است بدانید که با خرید این بیمه‌نامه، می‌توانید کلیه خطرات از جمله آتش‌سوزی، مسئوليت‌ مدنی، سرقت‌، دزدی با شكستن‌ حرز، سيل‌، طوفان‌، زلزله‌ و… را پوشش دهید و دیگر نیازی نیست که برای هر کدام از این خطرات، یک بیمه‌نامه جداگانه خریداری کنید.

کارفرمایان می‌توانند در پروژه نصب انواع تجهیزات از جمله توربین‌ها، ژنراتورها، دیگ‌های بخار، کمپرسورهای درون‌سوز، موتورهای الکتریکی، ترانسفورماتورها، مبدل‌ها، کلیدهای اتوماتیک، ماشین‌های ابزاری، پمپ‌ها، جرثقیل‌ها، تسمه‌ها و کابل‌های نقاله، دستگاه‌های چاپ، نصب دستگاه‌های کارخانجات کاغذسازی و نساجی، خطوط هوایی انتقال نیرو، خطوط لوله، مخازن و پل‌های فلزی نیروگاه‌ها و تجهیزات مربوط به کارخانجات فولادسازی و تهیه مواد شیمیایی از این نوع بیمه مهندسی استفاده کنند. نکته مهمی که باید یادآور شویم این است که اگر برای نصب این تجهیزات نیاز به ساخت بنا باشد، ساختمان مورد نظر نیز تحت پوشش قرار می‌گیرد.

بنابراین بیمه تمام خطر نصب یک بیمه کامل است که کارفرمایان می‌توانند از زمان تخلیه ماشین‌آلات و تجهیزات، تا زمان نصب کامل آنها در محل مورد بهره‌برداری، از پوشش آن برای جبران انواع خطرات از جمله موارد زیر استفاده کنند:

 • آتش‌سوزی، صاعقه‌، انفجار، سقوط هواپيما و عمليات‌ آتش‌نشانی
 • سيل‌، باران‌، برف‌، بهمن‌، امواج‌ دريا و طوفان
 • زمين‌ لرزه‌، نشست‌ زمين‌، جابجايی لايه‌های زمين‌ و صخره‌ها
 • سرقت‌
 • عدم‌ مهارت‌، عدم‌ تجربه‌، اعمال‌ بدون‌ سوء‌نيت‌ بيمه‌‌گذار و همچنين‌ سهل‌انگاری كارکنان
 • ريزش‌ آوار و خسارت‌های ناشی از حمل‌ و نقل‌
 • خسارت ‌های ‌مالی و جانی وارده به‌ اشخاص‌ ثالث
 • هزینه‌های مربوط به دفع ضايعات‌ ناشی از حوادث‌

بیمه تمام خطر پیمانکاران و موارد تحت پوشش آن

این نوع بیمه مهندسی برای پیمانکاران فعال در زمینه راه‌سازی و پروژه‌های ساختمانی طراحی شده و برای جبران خسارات ناشی از خاكبرداری، انجام‌ امور هموارسازی زمین‌ها، اجرای موقت‌ تأسيسات‌ مورد نياز كارگاهی و خسارات ناشی از پروژه‌‌های اصلی بسیار مناسب است.

پیمانکاران فعال در صنایعی مانند خودروسازی، شیمیایی، فولاد، صنایع غذایی، چوب و کاغذ، چرم، کاشی‌سازی، صنایع وابسته به کشاورزی، صنایع مرتبط با سیستم‌های مخابراتی، ابزارهای دقیق آزمایشگاهی، نیروگاه‌ها، پتروشیمی‌ها، پالایشگاه‌ها، پروژه‌‌های انتقال گاز یا نفت و نیز خطوط انتقال نیرو می‌توانند برای جبران خسارت‌های فیزیکی ناشی از حادثه در حین اجرای عملیات نصب، مونتاژ یا دمونتاژ انواع ماشین‌آلات و تجهیزات و نصب سازه‌های فلزی از این نوع بیمه مهندسی استفاده کنند.

پوشش‌های این بیمه‌نامه نیز تقریبا شبیه به پوشش بیمه تمام خطر نصب است با این تفاوت که مدت آن فقط تا پایان مرحله نصب ماشین‌آلات نمی باشد. بلکه پیمانکار می‌تواند تا پایان پروژه و مرحله بهره‌برداری نیز از خدمات این بیمه‌نامه بهره‌مند شود.

بررسی اجمالی سایر بیمه‌های مهندسی

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، بیمه مهندسی را بر اساس مراحلی که پروژه مهندسی ما در آن واقع شده می‌توان به دو دسته بیمه‌های دوره احداث و بیمه‌های دوره بهره‌برداری تقسیم کرد. به غیر از بیمه مهندسی تمام خطر نصب و بیمه مهندسی تمام خطر پیمانکاران، سایر بیمه‌نامه‌های مهندسی در دسته بهره‌برداری قرار می‌گیرند. در ادامه به توضیح اجمالی هر کدام از آنها خواهیم پرداخت.

بیمه تجهیزات و ماشین‌آلات پیمانکاران (CPM)

شرکت‌های بیمه با ارائه این بیمه‌نامه به کارفرمایان متعهد می‌شوند که خسارات وارده به تجهیزات و ماشین‌آلات پیمانکاران را در طول پروژه‌های عمرانی و صنعتی جبران کنند. مدت این بیمه‌نامه معمولا یک سال است. مگر این که بیمه تمام خطر نصب نیز همراه با بیمه تجهیزات و ماشین‌آلات خریداری شده باشد. در این صورت مدت هر دو بیمه‌نامه یکسان خواهد بود.

بیمه خطرات سازه‌های تکمیل شده ساختمانی (CECR)

اگر تمایل دارید که از تمام پوشش‌های مربوط به بیمه تمام خطر پیمانکاران بعد از مرحله بهره‌برداری نیز بهره‌مند شوید می‌توانید از بیمه خطرات سازه‌های تکمیل شده ساختمانی (CECR) استفاده کنید. این بیمه‌نامه را می‌توان به صورت سالانه صادر کرد اما حداکثر مدت پوشش آن به عمر مفید سازه‌ها بستگی دارد.

بیمه شکست ماشین‌‌آلات (MB)

برای جبران خسارت‌های مالی به ماشین‌آلات مهندسی در طول پروژه‌های عمرانی و ساختمانی می‌توان از این بیمه‌نامه استفاده کرد. منظور از خسارت‌های مالی در این نوع بیمه مهندسی خساراتی است که ناشی از وقوع حادثه ناگهانی و غيرقابل پيش‌بینی هستند. از آنجا که این نوع بیمه‌نامه نوعی بیمه حوادث می‌باشد، کیفیت سیستم تعمیر و نگهداری در ارزیابی ریسک مؤثر‌ آن مدنظر قرار می‌گیرد. اگر در طول مرحله احداث تحت پوشش بیمه تمام خطر نصب بوده‌اید، می‌توانید تمام موضوعات بیمه‌ای آن را در زمان بهره‌برداری‌ تحت پوشش بیمه شکست ماشین‌آلات قرار دهید.

بیمه عدم ‌النفع ناشی از شکست ماشین‌آلات (MLOP)

این بیمه‌نامه به نوعی مکمل بیمه شکست ماشین‌آلات است و خسارات ناشی از وقفه در تولید کارخانه را جبران می‌کند. وقتی ماشین‌آلات دچار آسیب می‌شوند، به غیر از هزینه‌هایی که برای تعمیر آنها باید پرداخت شود، یک سری هزینه‌های پنهان ناشی از توقف در تولید نیز ایجاد می‌شود. بنابراین اینجاست که پای بیمه مهندسی عدم ‌النفع ناشی از شکست ماشین‌آلات (MLOP) به میان می‌آید. این بیمه کلیه زیان‌های ناشی از عدم تولید که شامل هزینه‌های جاری، حقوق و دستمزد کارکنان در طول دوره تعطیلی و سود از دست رفته می‌باشند را جبران می‌کند.

بیمه تجهیزات الکترونیک (EE)

ارزش برخی از تجهیزاتی که در صنایع مختلف استفاده می‌شوند، به قطعات الکتریکی و الکترونیکی آنهاست. در واقع ارزش این قطعات در تجهیزات الکترونیکی بیش از قطعات فیزیکی است. بیمه تجهیزات الکترونیک (EE) بیمه نامه‌ای است که مخصوص جبران خسارت‌های وارده به این تجهیزات است. جبران خسارات وارده به تجهیزات کامپیوتری و لوازم جانبی آنها، سیستم تهویه و ترانسفورماتور، تجهیزات پزشکی مانند دستگاه اشعه X، تجهیزات دندانپزشکی، آزمایشگاهی و تشخیص طبی، دستگاه‌های الکترونیکی مخابراتی، وسایل فیلمبرداری و کلیه ماشین‌های اداری، مانند دستگاه فتوکپی با خرید این بیمه‌نامه ممکن خواهد شد.

بیمه فساد کالا در سردخانه (DOS)

هرگونه خسارتی که به تجهیزات سرخانه وارد شود، متعاقبا خساراتی مانند فاسد شدن کالا را نیز در بر دارد. برای جبران خسارات وارده به این تجهیزات و دیگر زیان‌های پنهانی که بر اثر این خرابی به بار آمده‌اند، می‌توانید از این بیمه‌نامه استفاده کنید.

بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان (LDB)

این بیمه‌نامه در جهت حفظ امنیت سازندگان و سرمایه‌گذاران بخش ساختمان، حفظ و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان، ارتقاء کیفیت ساختمان‌ها و رعایت اصول فنی و استانداردهای ساختمانی، هرگونه نقصی در سازه‌های اصلی و جانبی ساختمان ناشی از طراحی و اجرای نادرست، استفاده از مواد و مصالح معیوب را تحت پوشش قرار می‌دهد. پی‌ها، ستون‌‌ها، کف‌‌ها، تیر‌ها، بادبند‌ها، تمام دیوارها و سقف‌‌ها‌ بخش‌های اصلی یک بنا هستند که تحت پوشش این بیمه‌نامه قرار می‌گیرند.

اهمیت بیمه مهندسی

این نوع بیمه‌نامه پوشش‌های بسیار گسترده‌ای را برای جبران خسارت‌های وارده به ماشین‌آلات الکتریکی و مکانیکی ارائه می‌کند. از آنجا که هیچ پروژه مهندسی بدون خطر و ریسک نیست، همواره این احتمال وجود دارد که یک اشتباه کوچک، باعث به بار آمدن خسارات مالی و حتی جانی برای اشخاص ثالث شود. بنابراین ریسک وقوع حادثه در تمام پروژه‌های مهندسی وجود دارد. مهم این است که بتوانید راه چاره ای برای جبران آن داشته باشید. این نوع بیمه به شما به عنوان مجری یک پروژه مهندسی، فرصتی می‌دهد تا ریسک زیان‌های ناشی از این آسیب‌ها را به حداقل برسانید.

با این وجود تمام پروژه‌های عمرانی، صنعتی و ساختمانی می‌توانند در تمامی مراحل از نصب تجهیزات و ماشین‌آلات گرفته تا دوره آزمایش، راه‌اندازی و تحویل موقت و حتی پس از آن نیز از پوشش‌های انواع بیمه مهندسی استفاده کنند. بنابراین بیمه مهندسی یک بیمه کامل است که با خرید انواع آن می‌توانید خطرات گوناگون و آسیب‌های ناشی از وقوع حادثه و از بین رفتن سرمایه را جبران کنید.

فقط کافیست که نیازسنجی کرده و به عنوان پیمانکار یا کارفرمای یک پروژه عمرانی، ساختمانی یا صنعتی و با توجه به نیازهای تعیین شده، بیمه‌نامه مورد نیاز را خریداری کنید. بعد از خرید این بیمه دیگر خیالتان از بابت خسارت‌های ناشی از بلایای طبیعی و حتی زیان‌هایی که در نتیجه سهل‌انگاری یا خطاهای انسانی رخ می‌دهند راحت می‌شود.

مطلب قبلی منظور از دوره انتظار بیمه تکمیلی درمان چیست
مطلب بعدی معرفی دو روش ساده برای تضمین آینده مالی
Print
41 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نشانی :
پاسداران خیابان دولت بین چهاراه قنات و کاوه پلاک 299 طبقه 5 واحد 19
 
تلفن تماس :
تلفن : 22792097 و  22792235 
فکس : 22590542
خط مجازی: 09196543243
 
ایمیل :
info@saman6150.com

a.taheri@samaninsurance.ir
 
ساعات کاری :
شنبه تا چهارشنبه: ساعت 9 الی 17:30
پنجشنبه: 9الی 13:00
جمعه ها نمایندگی تعطیل می باشد.